Zeki Demirkubuz’un 2018’e Kadar Ki Tüm Filmlerine Kısa Bir Bakış

Türkiye'nin sanat yönetmenlerinden sayılan Zeki Demirkubuz, 2018 tarihine kadar toplam 11 tane uzun metraj sinema filmi çekmiştir. Bu filmler bize neler sunar ? 1 dakikada okuyabilirsiniz


Zeki Demirkubuz filmleri bize ne sunar ?

 1. 1 İlk Uzun Metraj Adım, "C BLOCK"( 1994) Filmi

  tumblr_nmn103uWzH1usaa0yo1_400.gif

  İlk uzun metraj filmi olan C Block, çekmiş olduğu 11 filminin nasıl olacağı hakkında bizlere kısa bir bilgi sunar aslında; durağan kamera hareketleri, karmaşık ikili ilişkiler, insanı düşündüren sahnelerle bezenmiş görseller, kadınların cinsel arzu ve istekleri, erkeklerin çaresiz kalışları... Başrollerden biri olan Fikret Kuşgan'nın canlandırdığı Halil karakteri, hemen hemen bir çoğumuzun içinde yaşadığı apartmanlarda C Block'ta görevli kapıcılardan biridir. Bir kapıcı ve  ev sahibinin (Zuhal Gencer Erkaya) arasında doğabilecek  ilişkiye farklı bir bakış açısı sunar.


 2. 2 Monoloğu İle Meşhur, "MASUMİYET" (1997)


  Demirkubuz sinemasının kült filmi şerefine ermiş bir film. Yönetmenin ikinci filmi olmasına karşın büyük başarı yakalamıştır. Haluk Bilginer'in 8 dakikalık monoloğu akıllarda oldukça yer eder. Yusuf (Güven Kıraç), Demirkubuz sinemasının ritüellerinde yer edinmiş mekan olan otel de, Bekir'in(Haluk Bilginer)  Uğur'a(Derya Alabora) olan aşkı arasın da masumane aradakalmışlık yaşar. Film, aşkı uğruna hayat kadını olmayı göze alan bir kadın, aşkı uğruna hayatını hiçe sayan bir erkek, en önemlisi de hiçbir şeyin, özellikle de aşkın, masumluğunu koruyamadığına dair anlatım yapısı sunar.


 3. 3 Göz Ardı Edilen Hayatlar, "ÜÇÜNCÜ SAYFA" (1999)


  Üçüncü sayfa denilince akla ilk gelen gazatelerin "suç sayfası" ve ya "cinayet sayfası" dediğimiz sayfadır. Başrollerden  İsa (Ruhi Sarı) ve Meryem (Başak Köklükaya)'nın usta oyunculuk performansları, bohem hayat yaşayan insanları anlamamıza yardımcı olurken film, Demirkubuz'un vazgeçemediği 'kadının çıkarları uğruna ihaneti' üzerinden üçünü sayfaya ait temalar olan; cinayet, mafya, ötekileştirilmiş insanlar, suç ve sadakatsizlik öğelerini  sunar.

 4. 4 Söylenmemiş Şeyler Acıtır! "İTİRAF"(2001)

  tumblr_nxwwh6WVOI1uovzn4o1_500.gif

  Bir yalanın üstüne ilişki kurulur mu ? Peki ya o yalan söylediğimiz kişi, işin aslını biliyorsa? Film; dosta, aşka ve sadakate ihanet  ile  yaşam mücadelesi verişleri, suskun kalışların büyük çığlıklarını, ödenen bedelleri  sade bir anlatım yapısı ile sunar.

 5. 5 Edebi Eser 'Yabancı'(Albert Camus) Esintisi, "YAZGI"(2001)


  Genellikle halk ağızıyla bir durum karşısında "yazgımız buymuş" cümlesi ve türevleriyle karşılaşırız. Bu durum yaşadığımız bir olay karşısında kabulleniş, sineye çekiştir. Yönetmen, fransız yazar ve düşünür Albert Camus’nun hayatın anlamını sorguladığı "Yabancı" adlı romanından farklı bir esinlenme işliyor. Kitapta ki yabancı hayatı sorgularken başrol Serdar Orçin, hiç bir şeyi sorgulamayan hatta hiç bir şey hissetmeyen bir karakteri canlandırıyor. Film, yaşamın karşısın da sessiz kalmadan sessizleşmeyi, sorgulamadan yaşamanın neler getirebileceğini minimalist bir anlatı ile sunuyor.


 6. 6 Dostoyevski'ye Saygılarla, "BEKLEME ODASI"(2003)


  Demirkubuz, karşımıza muhteşem görevli olarak çıkıyor; yönetmen, oyuncu, kurgucu, görüntü yönetmeni, senarist ve tabi ki bağımsız sinema yönetmeni olarak yapımcı. Edebiyata olan düşkünlüğünü, filmde Ahmet karakterini canlandırarak,  "Suç ve Ceza" romanını çekmeye çalışan bir yönetmen hikayesiyle bir kez daha kanıtlıyor. . Film, Yapılan işlerin, yaşanan ilişkilerin bir bekleme odası gibi, 'Her şey yaşanır gelir geçer ve bir sonra ki sırasını alır' mantığını izleyiciye uzun planları ve durağanlığıyla sunuyor.

 7. 7 Masumiyetin Başlangıcı, "KADER"(2006)

  standart_a914c29d-b2f6-4ec3-9381-7ad5a194f4dd.gif

  Akıllara kazınan masumiyet filminden sonra yönetmen : 'Bu hikaye sadece Haluk bilginer'in monoloğundaki bir geçmişten ibaret değil, bir de izleyin bakalım!' mı demiş? olabilir. Film, sevgi mi yoksa saplantı mı ? sorularını sordururken, üç insan arasında yaşanan aşkı, aşkı uğruna heba olan gençliği çarpıcı bir gerçeklikle sunuyor.

 8. 8 Hiçbir Şey Göründüğü Gibi Değil! "KISKANMAK"(2009)


  Bu film hakkında, bizlere sunduğu iki şeyden bahsetmek istiyorum:

  1. Zeki Demirkubuzun ilk dönem filmi(1930'lar Zonguldak)

  2. Seniha (Nergis Öztürk)'nın oyunculuğu

  Odi'ye sevgilerle...


 9. 9 Defterler Açılır, Hesaplar Dökülür, "YERALTI"(2012)


  Engin Günaydın oyunculuğunu izlettirdiği muharrem karakteri ile karşımıza çıkar. 'Peki o patates neden ?' sorularıyla sinemacıları düşünmeye sevk eden film. Yönetmen, karakter üzerinden fazlasıyla kişisel,  bireyin karanlık ve aydınlık yüzünün iç içe geçmesinden doğan sıkıntıları, insanlığın var olan düzenine öfke ile bakarak sorgulamayı, en şeffaf halleriyle beyazperdeye sunar.

 10. 10 Beklenilmeyen Zafiyetler, "BULANTI"(2015)


  Yine oyuncu olarak ekrana gelen Demirkubuz, karısını ve çocuğunu kaybetmesinin ardından hem hayatında hem de ikili ilişkilerinde aksaklıklar yaşamaya başlar. Tüm bu aksaklıklar bir an da kaybettiği ve kıymetini bilemediği ailesinin acısını yaşamasına yöneltir. Film, yazgı filminde ki Albert Camus'un yabancısı, bekleme odasının Ahmet'i, Kadın ve erkeğin sadakatsizliği, yalan üzerine kurulu ilişkiler, sonradan doğan pişmanlıklar, olaylara izleyici olarak kalma metaforunu ve ruhsal yanlızlık ile verilen savaşı sunar. Aynı zaman da belirtmeliyim ki film, diğer filmlerinde de kullandığı temalar ve karakterlerle;  masumiyet, kader, üçüncü sayfa filmlerini özletir nitelikte.


 11. 11 Ve Son Film,"KOR"(2016)


  Yönetmenin son filmi Kor...

  "Acaba hiç üzerine gitmesek mi ? Belki kendiliğinden hallolur."  Emine'nin (Aslıhan Gürbüz) bu repliği filmin geneli hakkında çok kısa denilebilecek bir özet aslında. Emine, nedensellik ve varoluşsal soruları içerisinde kalıp, cevaplarını kabullenmeyen ve üzerine (düşemeyen) bir kadın profili çizer. Ataerkil toplumda var olan, cevapsız soruların doğurduğu şiddet eğilimi ile beraber film üç karakter üzerinden; sessiz kalışları, düşünceleri dört duvar arasına hapsetmeyi, insanın hem kendini hem de başkalarını aldatmasını, bir türlü alevlenemeyen ama asla sönmeyen 'kor' çıkmazlığında sunuyor.
 12. 12 Umuyoruz ki, yakın zamanda içimizden birilerine dokunabilen yeni filmleriyle beyazperdede buluşuruz..

  http3A2F2F31.media_.tumblr.com2Ftumblr_mb5ukshsHI1rcojtqo3_1280.gif


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!

Vay be Vay be
1
Vay be
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Abi Çok İyi Ya Abi Çok İyi Ya
0
Abi Çok İyi Ya
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Korktum Korktum
0
Korktum
İğrendim İğrendim
0
İğrendim
Budur! Budur!
1
Budur!
Esra Kahveci

Amatör

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

yorumlar

Biçim Seç
Makale
Herhangi bir konuda makale yaz
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular
Doğru / Yanlış Testi
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullan
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Sayımları
Eğlenceli Görsel
Özel eğlenceli görseller yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine
Ses
Soundcloud veya Mixcloud
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF biçimi

Bunu bir arkadaşınla paylaş