Yüzyılın Ekonomik Krizleri

Ekonomik krizler şüphesiz sadece içinde olan ülkeyi değil farklı ülkeleri de etkiliyor. Ciddi maddi kayıplar ve zararlarla sonuçlanan ekonomik krizler, asırlardır..1 dakikada okuyabilirsiniz


Ekonomik krizler şüphesiz sadece içinde olan ülkeyi değil farklı ülkeleri de etkiliyor. Ciddi maddi kayıplar ve zararlarla sonuçlanan ekonomik krizler, asırlardır ülkelerin gidişatı üzerinde etkisi bulunan yüzyılın ekonomik krizleri günümüzde çok daha etkilidir. 

Ülkemizde doların yükselmesini yaşadığımız son haftalarda bu kriz etkilerin nasıl olabileceğini farkettik ama daha ciddi sonuçları uzun vadede görmek söz konusu oluyor. Güvenilir ve büyük bankaların çökmesi, yatırımcıların panik halinde paralarını çekmeleriyle sonuçlanan kriz durumu genelde halkı değil, işverenleri daha fazla etkiliyor. Halk artan fiyatlar ve pahalılıkla sınanmak zorunda kalıyor. 

Her krizin mali bir bedeli oluyor ve bu bedeli ödemek genelde pahalıya patlıyor. Her şeyi dışa bağımlı olan ülkeleri yok edecek güce sahip bu krizleri ve bedellerini hatırlayalım.

 1. 1 1772 Krizi


  Londra’da başlayan ve hızla yayılan bu kriz, İngiltere’nin sömürgelerinin çok iyi bir gelir sağlaması nedeniyle bankalarda hacminin artmasına neden oldu. Piyasada aşırı bir iyimserliğe neden olan bu durum Alexsandre Fordyce’in kaçmasıyla tersine döndü. Birçok yatırımcı paniğe kapıldı ve paralarını almaya çalıştılar. Böyle bir krizin sonucu olarak Amerika devriminin yaşandığı biliniyor. 

 2. 2 Büyük Buhran


  Walt Street’in çökmesiyle başlayan büyük buhran savaşla daha çekilmez bir hal aldı. Bu yüzden tüm dünyada bir sömürgecilik yarışı başladı. Sömürgecilik yarışı sonrası tüm devletler para sorununu gidermek için gözünü kararttı. Neticesinde de savaş çıktı ve ülkeler daha zor duruma düştüler. 

 3. 3 1973 Petrol Krizi


  Arap ülkeleri ve İsrail konusunda patlak veren bu kriz, petrol kıtlığına neden olmuştur. Petrol fiyatlarının çok yüksek seviyelere çıkmasını sağlayan bu kriz, Amerika’yı da etkilemiştir. Böylece bir kriz patlak vermiştir. Spaglifikasyon nedeniyle ortaya çıkan bu durum Amerika’ya kızan Arapların misillemesiyle sonuçlanmıştır. 

 4. 4 1997 Asya Krizi


  Temmuz 1997’de Tayland, Amerika dolarına sabitlediği kur politikasından vazgeçmiştir. Böylece yatırımcılar paniğe kapılmış, ciddi bir kriz başlamıştır. IMF tarafından küçük ülkeleri koruma paketleri oluşturulmuş, bu şekilde krizin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmuştur. Birçok ülkede ekonomi dengeler de bu doğrultuda değişmiştir. 

 5. 5 Mortgage Krizi


  Konut balonunun sönmesiyle ortaya çıkan kriz, dünyanın büyük buhrandan sonra yaşadığı en büyük ikinci krizdir. Bu krizden kurtulmak Amerika’nın iflas eden kurumları hükümet tarafından satın alındı. Böylece krizin önlenmesi mümkün oldu. Dünyanın en büyük yatırım bankasının çökmesi nedeniyle yaşanan Mortgage krizi sonrası toparlanma süreci neredeyse 10 yıl sürdü. 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!

Vay be Vay be
1
Vay be
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Abi Çok İyi Ya Abi Çok İyi Ya
0
Abi Çok İyi Ya
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Korktum Korktum
0
Korktum
İğrendim İğrendim
0
İğrendim
Budur! Budur!
0
Budur!
Admin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

yorumlar

Biçim Seç
Makale
Herhangi bir konuda makale yaz
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular
Doğru / Yanlış Testi
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullan
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Sayımları
Eğlenceli Görsel
Özel eğlenceli görseller yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine
Ses
Soundcloud veya Mixcloud
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF biçimi

Bunu bir arkadaşınla paylaş