Tüm Gün Zombi Gibi Hareket Etmene Sebep Olan 5 Besin

Sabah alarmını kapattığın andan itibaren tüm gününü enerjik geçirmek istemez misin? Gün içinde enerjinin yüksek olmasını sağlayan bir çok faktör var... 1 dakikada okuyabilirsiniz


Sabah alarmını kapattığın andan itibaren tüm gününü enerjik geçirmek istemez misin? Gün içinde enerjimizin yüksek olmasını sağlayan bir çok faktör var. Düzenli ve verimli bir uyku, egzersiz durumu, stres yönetimi gibi faktörler gün içinde hem ruh halimizi hemde enerjimizi etkileyebilir. 

Beslenme de bu faktörlerden biri. Bazı besinler enerjimizi yüksek tutumamızı sağlarken bazıları ise biz farketmeden enerjimizin düşmesine sebep oluyor. İşte enerjimizi düşüren 5 besin.

 1. 1 Şerbet-ül Ahval Besinler

  SEKER-GIF.gif

  Enerji seviyenizi yüksek tutmak için gün içerisinde enerjinizin düştüğünü hissettiğiniz de şeker içermeyen daha sağlıklı alternatiflere yönelmeniz önemli. Şeker içeriği yüksek besinler kan şekerinde yüksek dalgalanmalara sebep olduğu için enerjinizin düşmesini sağlayabilir. "Şeker şekeri çeker" kuralından da bilidiğimiz gibi şekerli besin tüketimi kısa süre sonra tekrar şekerli yeme ihtiyacı da doğurur. 2. 2 Benliğini Kaybetmiş Besinler

  islenmis-besin.gif

  Tahıllar vücuda iyi bir enerji kaynağı olan karbonhidrat bakımından zengindir. Bununla birlikte, beyaz ekmek, beyaz makarna ve beyaz pirinç gibi işlenmiş tahıllar, gün içindeki enerjimizi olumsuz etkileyebilir. İşlenmiş besinler kabuk yani kepek kısmını kaybettiği için daha az liflidirler ve hızlıca sindirilirler bu da kan şekerinde ani değişikliklere ve enerji seviyesinin düşmesine neden olabilir.

 3. 3 Admin Öyle Laps Diye "Kahve" Yazma Dedi

  kahve-4.gif

  Aslında kahve orta derecede tüketildiğinde fiziksel ve zihinsel olumlu etkilere sahip olabilir. Yapılan araştırmalara göre kafein içeren kahvelerin, kendini yorgun hisseden bir çok bireyin enerji ve beyin fonksiyonlarında kısa süreli bir artışa sebep olduğu ortaya çıkıyor. Fakat düzenli olarak kahve içmek, vücudumuzu buna alıştırır ve zamanla enerji etkisi azalabilir. Bununla beraber çok fazla kafein, uykunuzun kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir ve enerji seviyenizi uzun vadede azaltabilir. Düzenli beslenme veya uyku yerine kahve kullanarak enerji almaya çalışmayın ve kahve tüketiminizi günde 4-5 fincan ile sınırlamanızda fayda var. 

 4. 4 Müskirat

  alkol-34.gif

  Alkolü genellikle rahatlatıcı etkisi ile biliriz ve bir çok kişi de akşam saatlerinde biraz alkol kullanmanın daha rahat uyumak için işe yarar bir fikir olduğunun düşünür. Ancak bu temelde doğru değildir. Alkol uyku kalitesini ve süresini azaltabilir buda sonraki süreç için olumsuzdur. Yani alkol tükettiğiniz miktara göre ertesi sabah kendinizi daha az dinlenmiş hissetmenize  neden olur ve yüksek enerji ile  uyanmanızı engeller. 

 5. 5 Yağ İle Demlenmiş Besinler

  yag.gif

  Gün geçtikçe artan Fast Food tüketimi malumunuz. Fakat bu besinler genellikle yüksek yağ ve düşük lif içeren besinler. Yüksek yağ, sindirimi yavaşlatıyor ve enerji veren besinlerin emilimini de olumsuz etkiliyor. Doygunluk ve şişkinlik hissi yaratarak yemekten sonra halsizlik durumuna bile sebep olabiliyor. Bunun yanında bu besinlerin vitamin, mineral ve diğer gerekli besin öğeleri açısından da zengin olmadığını unutmamak gerekir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!

Vay be Vay be
2
Vay be
Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Abi Çok İyi Ya Abi Çok İyi Ya
1
Abi Çok İyi Ya
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Korktum Korktum
1
Korktum
İğrendim İğrendim
1
İğrendim
Budur! Budur!
1
Budur!
Tuce Sengel

Amatör

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

yorumlar

Biçim Seç
Makale
Herhangi bir konuda makale yaz
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular
Doğru / Yanlış Testi
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullan
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Sayımları
Eğlenceli Görsel
Özel eğlenceli görseller yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine
Ses
Soundcloud veya Mixcloud
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF biçimi

Bunu bir arkadaşınla paylaş