SİVAS’TA GEZİLECEK 10 YER

3 dakikada okuyabilirsiniz


SİVAS’TA GEZİLECEK 10 YER


Anadolu’nun adıyla, yaşanılan sevdalarıyla türkülerine konu olmuş Sivas’ta gezilecek 10 yer’ i hayranlıkla oluşturduk. Tarihi ve kültürel açıdan oldukça zengin olan Sivas’a yolunuz düştüğünde bu on yeri görmeden ayrılmayın. Şimdiden hayırlı yolculuklar…

 

1- ÇİFTE MİNARELİ MEDRESE

Çifte_Minareli_Medrese


Sivas il merkezinde yer alan medrese oldukça tarihi bir yapıdır. Taç kapısının üzerinde yazan kitabeye göre 1271 senesinde İlhanlıların veziri olan Şemseddin Cüveyni tarafından yaptırılmıştır. Süslemeli taç kapısı ve tuğla çini örgülü minareleriyle dikkat çekmektedir. Ayakta kalabilen son parçası şuan ki hali olan müzenin kalan kısmı zamana yenik düşmüştür.

 

2- SİVAS KONGRE MÜZESİ

sivas-kongre-muzesi


Gazi Mustafa Kemal ve Heyet-i Temsiliye’nin 2 Eylül ve 18 Aralık 1919 tarihleri içerisinde kullanmış olduğu Milli Mücadele Karargâhıdır. O günleri tekrardan yaşamak isteyenlerin mutlaka gezip görmesi gereken yerlerden biridir.

 

3- GÖK MEDRESE

Sivas_Gök_Medresesi


Asıl adı Sahibiye Medresesi olan yapının tarihi Anadolu Selçuklu Devleti’ne dayanmaktadır. Yıl içerisinde birçok turistin uğrama noktası olan medrese o dönemden bugüne kadar büyük miktarda sağlam kalabilmiştir.

 

4- ULU CAMİİ

Ulu Camii

 

Tarihte bilindiği üzere Anadolu Selçuklu Devleti Sultanı II.Kılıç Arslan ülkeyi 11 oğluna paylaştırmıştır. Ulu Camii Kızılarslan bin İbrahim tarafından verilen yapım emriyle 1196 yılında Kul Ahi tarafından yapımına başlanmış, 1197 yılında bitirilmiştir.

 

5- KANGAL BALIKLI KAPLICALARI

kangal balıklı kaplıcaları


Sivas’ın Kangal ilçesinde bulunan Balıklı Kaplıcaları etrafında bulunan birçok konaklama yerleriyle yıl içerisinde oldukça popüler bir alan. Yüksek oranlı mineralli sularının oldukça şifalı olduğu bilinmekte.

 

6- GÜRÜN GÖKPINAR GÖLÜ

gokpinar-golu


Baharın gelmesiyle doğanın tüm güzelliklerini bizlere sergileyen Gökpınar Gölü doğaseverler için eşsiz bir güzellik. Suyunun temizliği ve berrak olması sayesinde köy halkı tarafından içme suyu olarak ta kullanıldığı bilinmekte. Doğal akvaryum özelliği de olan gölü mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

 

7- GEMEREK SIZIR ŞELALESİ

sizir-selalesi


Sivas’ın Gemerek ilçesinde yer alan şelale yaz kış durmadan akan sularıyla vazgeçilemeyecek güzelliklerden bir tanesidir. Doğanın tüm yeşillikleri içinde bulunan mesire alanı Sivaslıların dinlenmek ve vakit geçirmek için gittikleri yerlerin başında gelir.

 

8- ZARA TÖDÜRGE GÖLÜ

Tödürge-Gölü


Tamamen doğal oluşum olan Tödürge Gölü Sivas’a bağlı Zara ilçesinde yeralmaktadır. Hakkında ki efsaneyi duymak için muhakkak ziyaret etmelisiniz. Biz söylemeyelim, heyecanı kaçmasın…

 

9- HAFİK GÖLÜ

hafik gölü


Doğal oluşumlu göl Sivaslıların hafta sonları uğradıkları yerdir. Doğayla iç içe oluşu ve güzel manzarasıyla huzur bulmak isteyenlerin ilk duraklarından.

 

10- EĞRİ KÖPRÜ

Sivas-Eğri-Köprü


Kızılırmak üzerinde bulunan Eğri Köprü adını batıya doğru eğimli olmasından almıştır. 12.yüzyıl da Selçuklular tarafından yapılan köprü günümüze kadar sağlam gelmeyi başarmış ve siz ziyaretçilerini heyecanla beklemektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!

Vay be Vay be
1
Vay be
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Abi Çok İyi Ya Abi Çok İyi Ya
0
Abi Çok İyi Ya
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Korktum Korktum
0
Korktum
İğrendim İğrendim
0
İğrendim
Budur! Budur!
0
Budur!
Admin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

yorumlar

Biçim Seç
Makale
Herhangi bir konuda makale yaz
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular
Doğru / Yanlış Testi
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullan
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Sayımları
Eğlenceli Görsel
Özel eğlenceli görseller yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine
Ses
Soundcloud veya Mixcloud
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF biçimi

Bunu bir arkadaşınla paylaş