ŞANLIURFA’DA GEZİLECEK 10 YER

3 dakikada okuyabilirsiniz


ŞANLIURFA’DA GEZİLECEK 10 YER


Gerek tarihi evleri, mağaraları özelliklede Balıklı Göl ile ünlenen şehrimiz Şanlıurfa’da gezilecek 10 yer i siz meraklı okurlarımız için listeledik. Keyifli yolculuklarınızın olması dileğiyle.

 

1- SİPAHİ PAZARI

sipahi pazarı


Balıklı Göl platosunda bulunan Pazar, kilimciler ve halıcılar çarşısı olarak ta bilinmektedir. İçerisinde tam otuz tane taş dükkan bulunur. Pazarın 400 yıldır süregelen değişik bir geleneği vardır. Sabahları saat tam 10’da dualarla açılmaktadır.

 

2- HARRAN EVLERİ

harran evleri


Değişik bir mimari yapıya sahip olan Harran Evleri yerli ve yabancı birçok turistin ilgi odağıdır. Kubbeli ev geleneği ile yapılan, görenleri kendine hayran bırakan evler 1979 yılında korumaya alınmıştır.

3- YÜCELEN MAĞARALARI

yücelen mağaraları


Roma Döneminde gizli ibadet yeri olarak kullanıldığı düşünülmekte olan Yücelen Mağaraları Urfa’nın mistik havasını yansıtmakta ve turistlerin ilgisini çekmekte.

4- KIZLAR SARAYI

kızlar sarayı


Binekli Köyü’ne 3 kilometrelik uzaklıktaki sarayın 1905 yılında İngiliz asıllı bir arkeolog tarafından incelemelerine bağlanmıştır. Tarihi dokusuyla sizleri kendisine hayran bırakacak sarayı listenize eklemenizi öneririz.

5- FIRFIRLI CAMİİ

fırfırlı camii


İlk dönemlerinde 12 havari kilisesi olarak kullanılan yapı 1956 yılında cami olarak ibadete açılmıştır. Yapım tarihi kesin olarak bilinmeyen yapının bazilika plan düzeninde yapıldığı bilinenler arasındadır. Kesme taştan yapılan caminin ince işçiliği görenleri hayrete düşürmekte.

6- ŞANLIURFA KALESİ

urfa kalesi


Şehrin merkezinde olan kalede birçok dönemden kalma yapılar mevcuttur. Bu yapılar içinde Bizans ve İslam dünyasına ait önemli yapılarda bulunmaktadır. Urfa’nın tarihi dokusunu çokça yansıtan kaleyi görmenizi tavsiye ederiz.

7- HALFETİ ANTİK KENTİ

halfeti antik kenti


Milattan önce 855 yıllarına tarihlenen kent içinde birçok medeniyeti barındırmış olup günümüze kadar ulaşmıştır. Tarih severlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biridir.

8- BALIKLI GÖL

balikli-gol-sanliurfa


Urfa’ya gidip de Balıklı Göl’ü ziyaret etmeden dönmek olmaz diyerekten listemize bu güzel gölü davet ettik. Hz. İbrahim’in ateşe burada atıldığını ve çevre halkı tarafından kutsal olduğuna inanılan gölü görmeden şehirden ayrılmanızı tavsiye etmiyoruz.

9- GÖBEKLİ TEPE

Göbekli-Tepe-şanlıurfa


Arkeolojik olarak büyük bir öneme sahip olan Göbekli Tepe özellikle arkeoloji severlerin mutlaka uğraması gereken bir yer. Milattan önce 11 binlere tarihlenen antik bölge dünyanın en eski ve en büyük tapınım alanı olarak ünlenmiştir.

10- ŞANLIURFA MÜZESİ

urfa müzesi


Tarihin birçok olgusunu içinde barındıran müze 1969 yılında açılmıştır. 2012 yılında Amerika’dan Kültür Bakanlığınca getirilen Orpheus Mozaiği Şanlıurfa Müzesi’nde sergilenmektedir. Eski çağlara ait birçok eseri bulabileceğiniz müze yıl içerisinde birçok ziyaretçiyi ağırlamakta.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!

Vay be Vay be
1
Vay be
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Abi Çok İyi Ya Abi Çok İyi Ya
0
Abi Çok İyi Ya
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Korktum Korktum
0
Korktum
İğrendim İğrendim
0
İğrendim
Budur! Budur!
1
Budur!
Admin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

yorumlar

Biçim Seç
Makale
Herhangi bir konuda makale yaz
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular
Doğru / Yanlış Testi
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullan
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Sayımları
Eğlenceli Görsel
Özel eğlenceli görseller yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine
Ses
Soundcloud veya Mixcloud
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF biçimi

Bunu bir arkadaşınla paylaş