Sağlık Bozulduğunda İlk Bozulan Organlar

3 dakikada okuyabilirsiniz


Sinyallere Dikkat!

 

Sağlığımız bozulduğunda organlar bize dolaylı yollardan sinyal gönderiyor. Önemsiz gördüğümüz işaretlerin birçoğu aslında sağlık için önemli birer hastalığa işaret edebiliyor. Çoğumuz sağlık şikâyetlerimiz katlanılamaz hale gelene kadar doktora gitmeyi erteleriz. Ancak farklı bir organda görülen ufak şikâyetler, diyabetten tansiyona, migrenden beyin tümörlerine kadar birçok farklı hastalığının habercisi olabilir. Belirtileri ciddiye almak, bu hastalıkların erken teşhis ve tedavisini sağlayabilir.

 

 Ağız ve Dişler

ağız ve dişler

Diş etindeki kanamalar vitamin ve kalsiyum eksiklikler, diş etindeki çekilmeler, plak gibi dişlerle ilgili sorunlara işaret ettiği gibi nadiren de olsa kansere hastalığından kaynaklanan kan sorunlarından ve böbrek ve karaciğer bozukluklarına ve pıhtılaşma sorunlarından kaynaklanıyor olabilir. Ağız içinde çıkan aft dediğimiz yaralar, genellikle ağız hijyeninin sağlanamaması, demir ve mineral eksikliğinden dolayı oluşsa da, bazı durumlarda mantar enfeksiyonları ve hatta bağışıklık sistemi sorunlarından kaynaklanıyor olabilir.

 

 Tırnakların Rengi ve Dokusu Önemli

tırnak rengi ve dokusu

Tırnaklarımızdaki renk ve doku değişiklikleri pek çok önemli hastalığın habercisi olabilir. Bu yüzden tırnaklarınızı sıklıkla kontrol edin. Renk ve doku değişikliklerini önemsememek sağlığınızı riske atmak olacaktır.

 

Sağlıklı tırnaklar pembe-beyaz renktedir. Eğer tırnaklarda mantar enfeksiyonu varsa renkleri sararırken, tırnak üzerindeki beyaz lekeler vitamin ve demir eksikliğine işaret eder.

Dokusu bozulmuş, yukarı doğru kıvrılmış ve yumuşak tırnaklar, anemi, kalp rahatsızlıkları, hipertiroidizm ve karaciğer bozukluklarının habercisi olabilir. Bu tip tırnaklara çukur/kaşık tırnaklar ve doku bozuklukları ödemden kaynaklanır. Gereğinden fazla kalınlarmış, pençe görünümündeki tırnaklar sedef hastalığının, şişkin görünen ve etrafında kalın bir deri tabakası olan tırnaklar akciğer ve karaciğer rahatsızlığının yanında AIDS hastalığında gözlemlenir. Sürekli ayrılan ve kırılan tırnaklar C vitamini, protein, folik asit ve beslenme yetersizliğinde görülür.

 

 Gözler Yalnızca Kalbin Değil, Sağlığın da Aynası

göz ve sağlık

Kişi bulanık görüyorsa bu durum sıklıkla katarakt ve baş ağrısından kaynaklanır. Tansiyon ve şeker hastalığına bağlı olarak da göz damarlarında oluşan hasarlar, görme bozukluklarına ve hastalıklarına yol açabilir.

 

Ataklarla seyreden migren hastalığı, ışığın rahatsız etmesi dalgalı görüş, cisimleri kırılmalı görmek gibi belirtilerle teşhis edilebilir. Göz akındaki şeffaf dokuda oluşan sarı birikmeler, kolestrol yüksekliğine, karaciğer rahatsızlıkları ve organ yetmezliklerine işaret edebilir. Çoğu beyin tümöründe hastalar bulanık görür. Kalp hastalarında ise göz kapağı şişkinliği sıkça rastlanan bir durumdur.

 

Göz doktoruna yapacağınız kısa bir ziyaretle hayatınız değişebilir. Henüz sebebi ve tedavisi bulunamayan MS-Multipl Skleroz hastalığının en önemli belirtilerinden biri görmede bozulma. Sisli görme, renklerin değişmesi, ani görme kaybı ve gece görmekte zorlanmak bu hastaların çoğunda görülmektedir.

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!

Vay be Vay be
1
Vay be
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Abi Çok İyi Ya Abi Çok İyi Ya
0
Abi Çok İyi Ya
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Korktum Korktum
0
Korktum
İğrendim İğrendim
0
İğrendim
Budur! Budur!
1
Budur!
Admin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

yorumlar

Biçim Seç
Makale
Herhangi bir konuda makale yaz
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular
Doğru / Yanlış Testi
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullan
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Sayımları
Eğlenceli Görsel
Özel eğlenceli görseller yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine
Ses
Soundcloud veya Mixcloud
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF biçimi

Bunu bir arkadaşınla paylaş