Polisiye Edebiyatta Mükemmel Cinayeti Arayanlar

En sevilen yazım türlerinden biri olan polisiyede ünlü detektifler bıkıp usanmadan cinayetleri çözmeye devam ediyorlar. Bu detektiflerin ortak kanısı olan... 1 dakikada okuyabilirsiniz


En sevilen yazım türlerinden biri olan polisiyede ünlü detektifler bıkıp usanmadan cinayetleri çözmeye devam ediyorlar. Bu detektiflerin ortak kanısı olan “Mükemmel cinayet yoktur, her katil iz bırakır” anlayışını çürütmek istercesine polisiye yazarları romanlarında olay örgülerini giderek karmaşıklaştırıyorlar. Hatta bu tür artık gerilim polisiye tarzına yükseldi ama akıl yürütme ve ipuçları hala en geçerli kavram. Bu tarz romanların en ünlü detektiflerini şöyle sıralayabiliriz. 

 1. 1 Hercule Poirot


  Ünlü İngiliz yazar Agatha Christie’nin yarattığı Belçika’lı detektif Hercule Poirot beynindeki “küçük gri hücreleri” kullanarak olayları çözüyor. Yani atlayıp zıplayan, hareketli bir detektif değil O. Aksine özenle düzelttiği bıyıklarının bozulmamasını tercih ediyor. Yazarın son kitabı olan Ve Perde İndi’de son kez karşımıza çıkan Poirot bu macerasında mükemmel cinayete çok yaklaşmıştı. Bir katili değil, insanları ustaca cinayet işlemeye teşvik eden bir psikopatı tespit etmiş, hiçbir zaman cezalandırılamayacak olan bu katili alnından vurarak öldürmüş, kendisi de intihar etmişti. Poirot ölürken bile bir centilmen olarak kaldı.

 2. 2 Sherlock Holmes


  Bir başka İngiliz yazar olan Sir Arthur Conan Doyle’un ölümsüz kahramanı Sherlock Holmes da sürekli akıl yürütme metoduyla çalışır. Romanlardaki Sherlock ile İngiliz yayın kurumu BBC’nin yarattığı Sherlock dizisindeki dedektif biraz farklılık gösterir. Dizideki Sherlock günümüze uyarlanmıştır, örneğin blog yazar, cep telefonu kullanır ve çok daha hareketlidir. 

 3. 3 Harry Hole


  Son zamanların en ünlü detektifi olduğu söyleniyor. Norveç’li yazar Jo Nesbo’nun polisi Harry Hole gerilim polisiye türünün tartışmasız yıldızı oldu. Başı dertten kurtulmuyor, peşine düştükleri de en acımasız cinayetleri işleyen tipler. 

 4. 4 Adrian Monk


  Kitaplarda değil, televizyon ekranlarında en karmaşık cinayetleri çözen fakat kişisel hayatında çok sorunlu bir tip olarak yaratılan Adrian Monk daha sonra bizdeki Galip Derviş tipine de kaynaklık etti. Gerçek Adrian Monk yollardaki parke taşların çizgilerine bile basamazdı. Fakat sahip olduğu korkunç fotografik hafızası ile çalışır, hiçbir kelimeyi kaçırmaz ve kimse eline su dökemezdi. Bu ifade ustalığı anlatmıyor, Adrian Monk kimseyle el sıkışmayacak kadar saplantılıydı.

 5. 5 Komiser Nevzat


  Polisiye edebiyatın Türkçe’deki temsilcisi Ahmet Ümit’in yarattığı Komiser Nevzat da İstanbul Beyfendisi ve babacan tavrı ile çalışmaya devam ediyor. Bizde pek hesaplı kitaplı cinayet olmaz, bizde insan ani kızgınlık sonucu katil olur sözüne karşılık bazen karmaşık olayların içine dalıyor. Son kitap olan Kırlangıç Çığlığı bu yazın en çok satan romanlarından biri oldu. 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!

Vay be Vay be
0
Vay be
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Abi Çok İyi Ya Abi Çok İyi Ya
0
Abi Çok İyi Ya
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Korktum Korktum
0
Korktum
İğrendim İğrendim
0
İğrendim
Budur! Budur!
1
Budur!
Admin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

yorumlar

Biçim Seç
Makale
Herhangi bir konuda makale yaz
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular
Doğru / Yanlış Testi
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullan
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Sayımları
Eğlenceli Görsel
Özel eğlenceli görseller yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine
Ses
Soundcloud veya Mixcloud
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF biçimi

Bunu bir arkadaşınla paylaş