İZMİR’DE GEZİLECEK 10 YER

3 dakikada okuyabilirsiniz


Birçok insanın gidip yerleşmek istediği çağdaş, tarihi birikimi yüksek önemli bir ticaret merkezi olan İzmir ’de gezilecek 10 yer hakkında sizlere tavsiyeler vermek istedik. Rotanızı çevirdiğinizde uğramadan geçmemeniz gereken on yeri keyifle okumanızı dileriz.

 

 

1- KORDON BOYU

izmir kordon

İzmir’in en canlı bölgelerinden birisi olan kordon boyu hiç gitmeyenlerin bile hafızasında. Güzelliğiyle şarkılara konu olmuş kordon yapılan çalışmalar sonucunda temizlenmiş ve sizleri bekliyor.

 

2- BOSTANLI REKREASYON ALANI

bostanlı rekreasyon

Görevi başındayken vefat eden İBB Başkanı Ahmet Piriştina’nın döneminde yapılan halk odaklı bir merkez. Bostanlı İskele’ den Mavişehir’e uzanan sahil şeridinde yapılan alanda birçok sosyal ve sportif faaliyet alanları bulunmakta.

 

3- KADİFEKALE

Kadifekale

İzmir’in merkezinde körfeze hakim bir noktada bulunan Kadifekale M.Ö 3. Yüzyılda Büyük İskender’in emri ile Generali Lysimachos tarafından yaptırılmıştır. Deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 190 metredir.

 

4- KEMERALTI ÇARŞISI

kemeraltı-çarşısı

Antik dönemden günümüze İzmir her zaman önemli bir şehir olmuştur. Körfez yapısı ile korunaklı doğal limanı olan şehrin ticari değeri de oldukça yüksektir. Yerli ve yabanı turistlerin alışveriş için uğradıkları Kemeraltı Çarşısı’nın içerisindeki Kızlarağası Hanı’nda alışveriş yapabilir çıkmadan bir kahve içebilirsiniz.

 

5- İZMİR ARKEOLOJİ MÜZESİ

izmir-arkeoloji-muzesi-binasi

3 yıl süren eser toplama aşamasından sonra 1927 yılında İzmir’in Tepecik semtindeki Aya Vukla Kilisesinde açılan müze daha 1984 yılında Konak Bahribaba Parkı’ndaki modern binasında hizmet vermeye başlamış bulunmakta. Yaklaşık 1500 adet eserin sergilendiği müzeye ilgi yoğun.

 

6- EFES ANTİK KENTİ

efes antik kenti

İzmir’in Selçuk ilçesi sınırlarında bulunan antik kentte kazı çalışmaları hala devam etmekte. Klasik Yunan döneminde İyonya’nın on iki şehrinden birisi olan Efes Türkiye’nin en önemli kazı alanlarından bir tanesi.

 

7- ŞİRİNCE

şirince

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı olan Şirince kenti bir Rum kasabasıdır. Otantik taş evleri ve alışveriş amaçlı dükkanları bulunan mahalle oldukça beğenilmekte.

 

8- TARİHİ ASANSÖR

İzmir-Tarihi-Asansor

Halil Rıfat Paşa semti ile Mithat Paşa Caddesi arasındaki yükseklik farkını ortadan kaldırmak ve ulaşımı kolay kılmak için 1907 yılında Musevi İşadamı Nesim Levi tarafından yaptırılmıştır. Asansörlerden bir tanesi buharlı diğeri ise elektrikle çalışmaktaydı. Ancak yapılan restorasyonla birlikte ikisi de elektrikle çalışır hale getirildi.

 

9- AGORA AÇIK HAVA MÜZESİ

agora-acik-hava-muzesi-izmir

Büyük İskender tarafından yeni kurulan kentin iskan sahası olan Kadifekale’nin kuzey yamacında yer almakta. Antik kentlerde agora adı çarşı, Pazar yeri gibi anlamlarda kullanılmaktadır. Tarihi açıdan önemli olan bu yer yıl içerisinde ziyarete gelenleri ağırlamakta.

 

10- İZMİR SAAT KULESİ

Saat-Kulesi

II.Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. Yılına özel yapılan saat kulesinin yapımını sağlayan Sadrazam Mehmed Said Paşa’dır. 1901 yılından bugüne kadar korunan ve düzenli olarak restore edilen saat kulesi görenleri kendine hayran bırakıyor.

 

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!

Vay be Vay be
2
Vay be
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Abi Çok İyi Ya Abi Çok İyi Ya
0
Abi Çok İyi Ya
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Korktum Korktum
0
Korktum
İğrendim İğrendim
0
İğrendim
Budur! Budur!
2
Budur!
Admin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

yorumlar

Biçim Seç
Makale
Herhangi bir konuda makale yaz
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular
Doğru / Yanlış Testi
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullan
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Sayımları
Eğlenceli Görsel
Özel eğlenceli görseller yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine
Ses
Soundcloud veya Mixcloud
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF biçimi

Bunu bir arkadaşınla paylaş