GÜNÜMÜZ TÜRK SİNEMASINDA SON YILLARA DAMGA VURAN EN ROMANTİK 10 FİLM

Şüphesiz ki hepimiz boş zamanlarımızda, canımız sıkıldığında, duygu değişimleri vb. anlarımızda kendimizi dizi ve filmlere vuruyoruz... 1 dakikada okuyabilirsiniz


Bugün günümüz Türk sinemasının son yıllara damga vuran romantik 10 filmini
değerlendirdik ve sizler için derledik.

Ama öncesinde günümüz Türk sinemasının ufak bir tarihçesine bakalım.
İlk olarak Türk kültürüne 7.sanat yani sinema 1908 yılında getirilmesi planlanmış olup,
hayata geçirilmesi ise; 14 Kasım 1914’te Fuat Uzunkınay’ın”Ayastefanos’taki Rus Abidesinin
Yıkılışı” adlı filmi ile olmuştur.
Türk sineması birçok dönemden ve denemelerden geçmiş ve bugüne kadar varolmayı başarabilmiştir.

Şimdi gelin, derlediğimiz bu filmleri yakından inceleyelim.

 1. 1 ISSIZ ADAM (2008)


  Issız Adam , Çağan Irmak'ın yönetmenliğinde olup , Irmak'ın filmografisinde en çok konuşulan ikinci filmdir desek yanılmış olmayız. Başrollerini Melis Birkan ve Cemal Hünal'ın üstlendiği film , sade bir dramatik yapı ve uzun zamandır Türk sinemasında alışık olmadığımız bir Yeşilçam'cı bir dili öne çıkarmış olup bizi günümüzde nostalji rüzgarlarıyla donatmıştır. Film de şüphesiz ki en çok dikkat çeken kısım yaşanan aşktan ziyade onları tamamlayan müzikleri olmuştur. Sezen Aksu'lar Nil Burak'lar Semiramis Pekkan'larla geçmişe bir yolculuk yapmaya ne dersiniz ?

 2. 2 İNCİR REÇELİ (2010)


  İncir Reçeli , Aytaç Ağırlar'ın yazıp yönettiği ayrıca yapımcılığını da üstlendiği filmdir.  Başrollerini Melike Güner ve Halil Sezai Paracıkoğlu'nun üstlendiği İncir Reçeli eminim ki Issız Adam'da olduğu gibi biz izleyicileri oldukça etkilemiş ve özgün müzik tarzıyla dikkatleri üzerine çeken Halil Sezai'nin ' İsyaaaaan ' şarkısıyla filmin en can alıcı noktalarından olmayı başarmıştır diyebiliriz. 

 3. 3 AŞK TESADÜFLERİ SEVER (2011)


  Ve dönemin en çok dikkat çeken filmlerinden biri olan Aşk Tesadüfleri Sever yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak'ın yaptığı , başrollerini Belçim Bilgin ve Mehmet Günsür'ün üstlendiği aşk tesadüfleri sever filmi yıllar geçse de bizler için eskimeyen her depresif ve duygu karmaşası yaşadığımız dönemlerde aklımıza ilk gelen filmlerden olmuştur. Listemizdeki birçok filmde olduğu gibi bu filmi de tamamlayan müzikleri olmuştur demekten alıkoyamıyorum kendimi. Böylesine bir hikayenin yaratıcısından söz etmeden de geçemiyorum tabiki Nuran Evren Şit öylesine içimizde sakladığımız duyguları , içimizdeki o neşeli masum çocuğa değinmeyi başarmıştır ki filmin sonunda gözyaşları içerisinde buluyoruz kendimizi..

 4. 4 KENDİME İYİ BAK (2014)


  Kendime İyi Bak filminin yönetmenliğini üstlendiği Serhan Arslan ve  Ruhi Yapıcı ve başrollerini Aslı Tandoğan , Begüm Birgören ve Çağdaş Onur Öztürk'ün paylaştığı film etkileyici ve diğer romantik filmlerin aksine daha farklı bir sonla çıkmışlar seyirci karşısına. Açıkça konuşmak gerekirse listedeki diğer filmler kadar geniş bir izleyici kitlesine ulaşamayan film hakettiği değeri görmemiştir. Eğer izlemediyseniz geç kalmış değilsiniz hadi kahveler yapılsın güzel bir akşama hepimiz Kendime İyi Bak'la merhaba diyelim. 

 5. 5 FAKAT MÜZEYYEN BU DERİN BİR TUTKU (2014)


  Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku , Çiğdem Vitrinel tarafından yönetilen uzun metrajlı bir filmdir. Film İlhami Algör'ün Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku adlı kitabından uyarlanmış olup Ceyda Aşar ve Çiğdem Vitrinel filmin  senaristliğini üstlenmiştir. Başrollerinde Erdal Beşikçioğlu ve Sezin Akbaşoğulları yer almaktadır. Ağır işleyen bir film olmakla beraber aslında daha derin duygu ve psikolojiye hitap eden film izlenmeye değerler arasında olup ve bir defterin kenarında gizli ve bir o kadar güzel duygularla tutulan bir not tadında olmayı başarabilmiştir.

 6. 6 SADECE SEN (2014)


  Sadece Sen , filminin yönetmenliğini Hakan Yonat üstlenmiş olup filmin yapımcılığını Mahsun Kırmızıgül yapmıştır. Başrollerini Belçim Bilgin ve İbrahim Çelikkol'un üstlendiği film aşkın engelinin olmadığı ve bu zorlukların içinde filizlenen bir aşk hikayesini seyirciyle buluşturuyor.

 7. 7 BİR KÜÇÜK EYLÜL MESELESİ (2014)


  Bir Küçük Eylül Meselesi , filminin yönetmenliğini ve senaristliğini Kerem Deren üstlenmiştir. Filmin başrollerini ise Farah Zeynep Abdullah ve Engin Akyürek paylaşmıştır.  Herşeyin yolunda gittiği ve bir kaza sonucu  belli bir dönem hafıza kaybı yaşayıp hayatının farklı bir yöne çekilişini konu edinen film bizlere aynı anda birçok duyguyu hissettirebiliyor.

 8. 8 DELİBAL (2015)


  Delibal filminin yönetmenliğini Ali Bilgin'in üstlendiği , başrollerinde Leyla Lydia Tuğutlu ve Çağatay Ulusoyun paylaştığı film son dönemlerin en çok adından söz ettirmeyi başarmış filmler arasında olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilmekteyim. Filmin hikaye ve kurgusunun başarısı yanı sıra en çok filmde oyuncuların söylediği şarkılarla dikkat çektiğini ve mutlu sonsuz şarkısıyla hafızalara kazındığını görmekteyiz. 

 9. 9 DÜNYANIN EN GÜZEL KOKUSU (2016)


  Dünyanın En Güzel Kokusu , Mustafa Uğur Yağcıoğlu'nun yazıp yönettiği , başrollerinde ise Rıza Kocaoğlu ve Tuba Ünsal'ın paylaştığı film yine alışmış olduğumuz film senaryolarını biraz daha genişletip olağanın dışına çıkarıp günümüzde yaşanabilecek konuma getirmiştir. Zaman zaman güldürüp zaman zaman bizleri gözyaşlarına boğacak olan film izlenmeye değer. 

 10. 10 İKİMİZİN YERİNE (2016)


  İkimizin Yerine filminin yönetmenliğini Umut Turagay'ın üstlenmiştir. Başrollerini hepimiz çok sevdiği Nejat İşler ve Serenay Sarıkaya paylaşmıştır. Filmin içeriğinden ziyade izleyicileri merak içerisine düşüren şey şüphesiz ki filmin oyuncu kadrosu oldu. Film her izleyiciye farklı can alıcı noktalar sunmakla beraber Serenay Sarıkaya'nın 'vazgeçtim ' şarkısını seslendirişi ile gündeme oturmuştur.
  Hepinize Şimdiden İyi Seyirler 🙂


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!

Vay be Vay be
1
Vay be
Beğendim Beğendim
5
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
2
Beğenmedim
Abi Çok İyi Ya Abi Çok İyi Ya
1
Abi Çok İyi Ya
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Korktum Korktum
0
Korktum
İğrendim İğrendim
1
İğrendim
Budur! Budur!
1
Budur!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

yorumlar

Biçim Seç
Makale
Herhangi bir konuda makale yaz
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular
Doğru / Yanlış Testi
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullan
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Sayımları
Eğlenceli Görsel
Özel eğlenceli görseller yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine
Ses
Soundcloud veya Mixcloud
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF biçimi

Bunu bir arkadaşınla paylaş