ERZURUM’DA GEZİLEBİLECEK 10 YER

3 dakikada okuyabilirsiniz


ERZURUM’DA GEZİLEBİLECEK 10 YERTürk Milli Mücadelesi’nin en önemli kararlarının alındığı, tarihi anlamda önemli bir il haline gelen Erzurum ’da gezilecek 10 yeri sizler için listeledik. Gezilecek yerler hakkında bilgide vermeye çalıştığımız makalemizi keyifle okumanızı dileriz.

1- TORTUM ŞELALESİ

Tortum-Selalesi


18 yy’da gerçekleşen heyelan sonucunda Tortum Çayı’nın önü kapanmış,daha sonra bu Tortum Gölü ve Tortum şelalesini ortaya çıkarmış Çevre halkı bu güzel şelaleye Sudökülen adını vermiş. Tam 25m yükseklerden akan bu şelaleyi görmek için yeterince sebebiniz olduğunu düşünüyoruz.

2- YAKUTİYE MEDRESESİ

Erzurum,Yakutiye


İlin sembollerinden olan Yakutiye Medresesi 1310 yılında yaptırılmıştır. Her geçen yıl yerli ve yabancı turistler tarafından rağbeti artan bu medreseyi görmeden Erzurum’dan ayrılmayın.

3- ÇİFTE MİNARELİ MEDRESE

cifte minareli


Bir süreliğine Tophane olarak kullanılan medrese, daha sonraları kışla olarak da kullanılmıştır. Şuan ise çay bahçesi ile resim sergi salonu olarak kullanılmakta olan medreseye uğrayıp, tarihi esintiler arasında bir çay yudumlamanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

4- RÜSTEM PAŞA BEDESTENİ (TAŞHAN)

rüstem paşa bedesteni


Osmanlı mimari anlayışını en iyi şekilde aktaran bedestenlerimizden bir tanesidir. Kanuni Sultan Süleyman zamanında yapılan bedesteni sadrazam ve aynı zamanda Kanuni’nin damadı olan Rüstem Paşa yaptırmıştır. Günümüzde oltu taşı satanların ticarethanelerini kurduğu tarihi bir yerdir.

5- ULU CAMİ

erzurum ulu cami


İlimizin en büyük ve en çok ziyaret edilen ibadet mekanı olarak bilinen Ulu Camii 1179 yılında yaptırılmıştır. Cami 6000 kişilik bir kapasiteye sahip olup, günümüzde de hala ibadete açık bulunmaktadır.

6- ÜÇ KÜMBETLER

Uc-Kumbetler


Anadolu Selçuklu mezar mimarisinin en güzide örneklerinden biridir, Üç Kümbetler.  Muhteşem bir mimariye sahip olan bu yapılar yerli ve yabancı birçok turistin ilk uğradığı yerlerden biridir. Mutlaka gidip görmenizi tavsiye ederiz.

7- ERZURUM KALESİ

Erzurum-Kalesi


Bizanslılar tarafından inşa edildiği tahmin edilmekte olan Erzurum Kalesi Erzurum’da gezilecek 10 yerin en güzel örneklerinden biridir. İç ve dış olmak üzere iki kaleden meydana gelmektedir ancak dış kale maalesef zamana yenik düşmüştür.

8- MERYEM ANA KİLİSESİ

meryem ana kilisesi


Erzurum’a bağlı Tortum ilçesinin Bağbaşı yerleşkesinde bulunan Meryem Ana Kilisesi Bağdat Kralı olan III.Davut tarafından 976-1001 yıllarında inşa edilmiştir. Hahuli Manastırı’nın içerisinde yer alan kilise Yunan Haçı ile Bazilika planının birşleştirilmesiyle oluşturulmuştur.

9- ERZURUM KONGRE VE MİLLİ MÜCADELE MÜZESİ

kongre-binası

Milli mücadele ruhunu damarlarınızda hissedeceğiniz müze Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini oluşturmaktadır. Kongre binası 2013 yılında sağlanan ödenekler ile restore edilmiş ve 23 Temmuz 2014 yılında hizmete açılmıştır.

10- AZİZİYE TABYALARI

aziziye-tabyaları


Erzurum merkezine 10 kilometrelik mesafede bulunan Topdağı’nda meraklılarını beklemekte olan Aziziye Tabyaları 1952 yılında 3. Kolordu Komutanı Orgeneral Nurettin Baransel tarafından yaptırılmıştır. Osmanlı-Rus savaşının anısını taşımaktadır.

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!

Vay be Vay be
0
Vay be
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Abi Çok İyi Ya Abi Çok İyi Ya
0
Abi Çok İyi Ya
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Korktum Korktum
0
Korktum
İğrendim İğrendim
0
İğrendim
Budur! Budur!
1
Budur!
Admin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

yorumlar

Biçim Seç
Makale
Herhangi bir konuda makale yaz
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular
Doğru / Yanlış Testi
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullan
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Sayımları
Eğlenceli Görsel
Özel eğlenceli görseller yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine
Ses
Soundcloud veya Mixcloud
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF biçimi

Bunu bir arkadaşınla paylaş