En Büyük 10 Bilim İnsanı

İnsanlar düşünebildiklerini fark ettikleri yıllardan sonra çeşitli bilimsel gelişmelere de imza atmıştır. Hala akıllarda kalan ve atıfta bulunan bu insanlar... 1 dakikada okuyabilirsiniz


İnsanlar düşünebildiklerini fark ettikleri yıllardan sonra çeşitli bilimsel gelişmelere de imza atmıştır. Hala akıllarda kalan ve atıfta bulunan bu insanlar, birçok takipçisine yeni keşifler yapma ilhamını vermiş, birçok derde de derman olmuştur. Bunların başında gelen ve halen adını tarihte gururla okuduğumuz bilim insanları, bugünün teknolojisine temeller atan buluşlarını son derece zor şartlarda atmıştır. İşten gelmiş geçmiş en büyük 10 bilim insanı ve buluşları!

 1. 1 Newton


  Okulda derslerden örendiğimiz yer çekimi kanunuyla sınırlı kalmayan Sir İsaac Newton fizik, astronomi ve optik gibi bilimlerle de uğraşmıştır. Matematik ve klasik mekaniğin temelini oluşturan bu bilim insanı, birçok buluşla 17.yüzyıla damgasını vurdu. 

 2. 2 Pasteur


  Kuduz aşısı ve benzer bulaşıcı hastalılar için tedavi teknikleri geliştiren Pasteur, adını alan pastörizasyon işlemini de hayata kattı. Böylece daha sağlıklı süt içmek mümkün oldu ve milyonlarca insanın hayatı da kurtulmuş oldu. 

 3. 3 Galileo


  Dünyanın dönüşünü bilen adam olan Galileo ilk modern teleskopların da yaratıcısıdır. Malzemelerin mukavemeti ve kinetikler konusunda da birçok çalışma yaptı. 

 4. 4 Albert Einstein


  Kuantum fiziğin teorisini ve görelilik teorisini icat eden Einstein 1921 yılında Nobel Fizik ödülünü de kazandı. Aynı zamanda fotoelektrik keşfi, ona Nobel kazandırmasının yanında dünyaca ünlenmesine de neden olmuştur. 

 5. 5 Marie Curie


  Listemizde olan bir kadın hem fizik hem de kimya ödülünü kazanarak adını altın harflerle belleklere kazıdı. Marie Curie! Radyasyonu keşfetti ve röntgen alanında kullanmasını sağladı. Bu ona Nobel ödülünün hem fizik hem de kimya dallarında kazanılmasını ve büyük bir ünü getirdi. 

 6. 6 Charles Darwin


  20 yıl boyunca deliller toplayan Darwin evrim teorisini geliştirdi. Türlerin Kökeni Üzerine adlı çalışması onun bu tezinin belgesidir. 

 7. 7 Tesla


  Elektrikle çalışan arabalara boşula Tesla markasını vermediler. Çünkü Tesla elektromanyetizma ve alternatif akımlar üzerine yıllarca çalıştı ve modern elektrik gelişmesinde elektrikle ilgili birçok patent alabildi. 

 8. 8 Otto Hahn


  1944 yılında Nobel kimya ödülünü alan ve radyoaktif elementleri keşfeden  Otto Hahn, nükleer füzyon ve kimya üzerine çalışmalar yaptı. 

 9. 9 Aristoteles


  Asırların kaşifi olan Aristoteles Yunan bilim dünyasının gurusudur. zooloji, botanik, kimya, astronomi ve meteoroloji üzerine birçok araştırma yaparak bilimin temellerini oluşturdu. 

 10. 10 Maxwell


  Einstein’ın izinden gittiği Maxwell, elektromanyetizma alanında büyük ilerlemeler göstererek kinetik ve kuantum fiziği üzerine çalıştı. Einstein onun için “dünyayı değiştiren adam” demiştir. 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!

Vay be Vay be
1
Vay be
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Abi Çok İyi Ya Abi Çok İyi Ya
0
Abi Çok İyi Ya
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Korktum Korktum
0
Korktum
İğrendim İğrendim
0
İğrendim
Budur! Budur!
0
Budur!
Admin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

yorumlar

Biçim Seç
Makale
Herhangi bir konuda makale yaz
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular
Doğru / Yanlış Testi
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullan
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Sayımları
Eğlenceli Görsel
Özel eğlenceli görseller yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine
Ses
Soundcloud veya Mixcloud
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF biçimi

Bunu bir arkadaşınla paylaş