ANTALYA’DA GEZİLECEK 10 YER

3 dakikada okuyabilirsiniz


Muhteşem doğa güzelliğini tarihi esintileriyle pekiştiren Antalya ’nın biliyoruz ki gezilecek yerlerini say say bitmez. Sizlere hem kültürel hem doğa ve hem de deniz tatilinde rehberlik amaçlı yapmış olduğumuz Antalya’da gezilecek 10 yer makalemizi keyifle okumanızı diliyoruz.

 

1- ANTALYA MÜZESİ

ANTALYA MÜZESİ


Her yıl yurdun her yerinden ziyaretçilerini ağırlayan müzenin büyük bir önemi vardır. Bunlardan bir tanesi 1. Dünya Savaşı sırasında yağmalanmak istenen tarihi önemi olan değerli parçaların korunmasını sağlamak. Ayrıca Türkiye’nin en büyük müzelerinden de bir tanesi.

 

2- KALEİÇİ

Kaleici-Antalya-Nerede

Antalya ’nın Muratpaşa ilçesinde yer alan Kaleiçi denizin ve karanın kuşattığı bir bölgedir. Antalya ’nın tarihinin günümüze kadar taşınmasında önemli bir yere sahip olan Kaleiçi’ni görmenizde yarar var.

 

3- LİKYA YOLU

likya yolu

Türkiye’nin en iyi manzarası ödülünü almıştır. Fethiye ve Antalya arasındaki bu nokta trekking alanı olarakta geçmektedir. Meşhur Gelidonya Feneri’de burada bulunmaktadır.

 

4- KARAİN MAĞARASI

Karain-Magarasi-Antalya-Nasil-Gidilir

Türkiye’nin en büyük mağarası niteliğindeki Karain’ de kazı çalışmaları hala devam etmekte. Dünya mirasları listesine önerilen bu mağara gezilmesi gereken nadir yerlerden bir tanesi.

 

5- DÜDEN ŞELALESİ

düden şelalesi

Sıcak Antalya günlerinde serinliğe kavuşmak ve dış dünyadan soyutlanıp dinlenmek için gidilebilecek en güzel yerlerden bir tanesi. Antalya’nın en güzel doğa örneklerinde olan Düden Şelalesi sizleri bekliyor.

 

6- TERMESSOS ANTİK KENTİ

termessos-antik-kenti

Kısa bir tarih yolculuğuna çıkabileceğiniz çok güzel korunmuş yapısıyla Termessos Antik Kenti birçok turistin Antalya’ya gelmesinin sebebi. Deniz seviyesinden 1.150 metreye yakın bir yükseklikte bulunan antik kent Güllük Dağı’nın güneybatısında yer almaktadır. Korunması ve kontrol edilebilmesi adına Milli Park kapsamına alınmıştır.

 

7- SAKLIKENT KAYAK MERKEZİ

saklikent-kayak-merkezi

Antalya bölgesindeki Beydağlarının üzerine kurulmuştur. Antalya’ya uzaklığı yaklaşık 50 kilometre olan kayak merkezi ülkemizin iklim çeşitliliği ve özel konumunun en güzel örneklerinden bir tanesidir.

 

8- ASPENDOS ANTİK KENTİ

Aspendos-Antik-Kenti

Antik tiyatrosuyla ünlü olan Aspendos; Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Belkıs köyünde bulunmaktadır. Tarihi 10.yüzyıldaki Akalar’a kadar dayanan antik kentin dönemin en zengin kentlerinden biri olduğu bilinmekte.

 

9- MANAVGAT ŞELALESİ

Manavgat-Selalesi-Nerede

Manavgat nehri üzerinde bulunan şelale Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunmaktadır. Irmak sularının yaklaşık 5 metre bir falezden düşmesiyle meydana gelen şelale Antalya’nın uğrak yerlerinden birisi. Güzel görünüşü ve huzur verici ferahlığıyla bunaltıcı sıcaklıktan kaçış noktanız olabilir.

 

10- ADRASAN KOYU

adrasan-beach

Varlığını dahi herkesten saklamak isteyeceğiniz muazzam bir yer. Öğrendiğiniz andan sonra her tatilinizde gitmek isteyeceğiniz Antalya’nın cenneti anımsatan noktası. Hem doğası hem de su sporlarına elverişli olmasıyla yerli yabancı birçok turistin uğramadan gitmediği güzel yer.

 

BONUS: KURŞUNLU ŞELALESİ

Kursunlu-Selalesi-Antalya


Antalya’da bulunan Manavgat ve Düden şelalelerine göre daha sakin yapıda olan Kurşunlu Şelalesi huzur arayacağınız, doğayla baş başa kalacağınız güzel duraklardan. Şehir gürültüsüne ve havasına dönmek istemeyeceksiniz.

 

Saymakla bitiremeyeceğimiz Antalya’nın gezilecek yerlerini sizde keşfetmek için zaman kaybetmeyin. Yararı olacağını düşündüğümüz listemizin rehberliğinde iyi eğlenceler dileriz.

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!

Vay be Vay be
0
Vay be
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Abi Çok İyi Ya Abi Çok İyi Ya
0
Abi Çok İyi Ya
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Korktum Korktum
0
Korktum
İğrendim İğrendim
0
İğrendim
Budur! Budur!
1
Budur!
Admin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

yorumlar

Biçim Seç
Makale
Herhangi bir konuda makale yaz
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular
Doğru / Yanlış Testi
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullan
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Sayımları
Eğlenceli Görsel
Özel eğlenceli görseller yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine
Ses
Soundcloud veya Mixcloud
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF biçimi

Bunu bir arkadaşınla paylaş