5 Adımda Konsantrasyonunuzu Artırın

Gerek günlük hayatta gerek okul ve iş hayatında konsantrasyon eksikliği gün içerisindeki performansınızı düşürmektedir. Konsantrasyonunuzu arttırmanızı sağlayacak... 1 dakikada okuyabilirsiniz


Gerek günlük hayatta gerek okul ve iş hayatında konsantrasyon eksikliği gün içerisindeki performansınızı düşürmektedir. Konsantrasyonunuzu arttırmanızı sağlayacak konsantrasyon arttırma yöntemleri ile karşınızdayız. 

 1. 1 Dikkat Dağıtıcı Unsurlardan Kurtulun


  Çalışma ortamınızı düzenleyin. Masanızın üzerinden işiniz ya da dersiniz ile alakalı olmayan tüm nesneleri kaldırın. Fotoğraf, bilgisayar gibi dikkat dağıtıcı nesneler konsantrasyonunuzun bozulmasına neden olabilir. Çalışma alanınızı düzenli ve temiz tutmanız, o işle ilgilenmeniz için bir engel bırakmayacaktır. 

 2. 2 Bir İpte İki Cambaz Oynamaz, Tek İşe Odaklanın


  Aynı anda birden fazla iş ile ilgilenmek ilgi çekici görünüyor olabilir. Ancak birden fazla işle uğraşmak kafanızın karışmasına, dikkatinizin dağılmasına ve performansınızın düşmesine yol açacaktır.  Bu nedenle yapmanız gereken işler ile teker teker ilgilenin ve biri bitmeden diğerine başlamayın. 

 3. 3 Pomodoro Tekniğini Uygulayın


  Uzun süre bir işe odaklanamıyorum diyorsanız bu teknik size göre! Francesco Cirillo isimli bir öğrenci tarafından keşfedilen pomodoro tekniği domates anlamına gelir ve adını domates biçiminde bir zamanlayıcıdan almıştır. Bu tekniğe göre 25 dakika sadece elinizdeki iş dışında hiçbir şey ile ilgilenmemeniz, 5 dakikalık arada ise işiniz dışında zihninizi boşaltacak bir faaliyet ile ilgilenmeniz gerekmektedir. Böylelikle bir saat içerisinde 50 dakika çalışma, 10 dakika ara prensibi ile çalışırsınız. 

 4. 4 Çalışma – Ödül Dengesini Oluşturun


  Ödül prensibi günlük hayatta sürekli kullandığımız bir prensiptir. Aslında konsantrasyon bozukluğunun bir bakıma nedeni de budur. Çünkü ders çalışmak ya da işinizi tamamlamak yerine film izlemek, arkadaşlarınız ile takılmak daha çekici gelir. Hayatınızda tamamen çalışma ama hiç ödül olmazsa çok yorulursunuz; tamamen ödül hiç çalışma olmazsa çok boş zaman geçirirsiniz. Bu süreç şöyle işler: Öncelikle bir işi yapmazsınız. Sonuç olarak da 10 bölüm dizi izlersiniz. Buradaki 10 bölüm dizi sizin kendiniz için koyduğunuz ödüldür. Bu sistemi tersine çevirecek şekilde düzenleyebilirsiniz. Planladığınız programa uyarsanız ve konsantrasyonunuzu bozmadan işlerinizi tamamlarsanız kendinizi ödüllendirin. Ödülü kendiniz belirleyin ve sevdiğiniz bir aktivite seçin. Böylece işinize daha iyi odaklanacaksınız. 

 5. 5 Küçük Adımlarla Başlayın

  Kucuk-Adimlarla-Baslayin.gif

  Eğer konsantrasyon bozukluğu sorunundan şikayetçiyseniz bu sorunun birden geçeceği gibi bir yanılsamaya kapılmayın. Küçük adımlar ile başlayın, birden çok ağır bir program hazırlamak sizi ders çalışmaktan ya da işinizden tamamen soğutabilir. Örneğin; ilk gün yarım saat çalışın daha sonraki günlerde 5’er dakika arttırın. Böylece konsantrasyon probleminizi kendinizi yormadan ve sıkmadan çözebilirsiniz. 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!

Vay be Vay be
1
Vay be
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Abi Çok İyi Ya Abi Çok İyi Ya
0
Abi Çok İyi Ya
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Korktum Korktum
0
Korktum
İğrendim İğrendim
0
İğrendim
Budur! Budur!
1
Budur!
Admin

Bir yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

yorumlar

Biçim Seç
Makale
Herhangi bir konuda makale yaz
Kişilik Testi
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular
Doğru / Yanlış Testi
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevaplarla ilgili sorular
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullan
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderim için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için oylama veya reddetme
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Sayımları
Eğlenceli Görsel
Özel eğlenceli görseller yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine
Ses
Soundcloud veya Mixcloud
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF biçimi

Bunu bir arkadaşınla paylaş